Sokan azt gondolhatják, hogy a házi kedvenceinknek nincs okuk idegeskedésre, hiszen garantált a mindennapi táplálék és a gazdi szeretete. Nos, a valóság nem ilyen, kedvenceinket is számos stresszhatás éri.
Ilyen lehet például a szociális stressz, ami pl. sétáltatás közben éri a kutyákat fajtársaikkal találkozva. Vagy a cicáknál a területőrzéssel kapcsolatos kisebb-nagyobb „viták” is stresszforrások.
Különösen a cicák érzékenyek a környezet ingereire.
Elég egy lakásfelújítás, egy bútorcsere, egy hangos szóváltás vagy egy új családtag érkezése, kozmetika, vagy állatorvosi látogatás ahhoz, hogy „kiboruljanak”. A macskák elveszíthetik étvágyukat, alkalmanként betegek lehetnek, vagy a gazdik által soha nem látott módon viselkedhetnek, például lepisilik a falat vagy bútorokat, vagy agresszíven viselkedhetnek.
A stressz jelei:
- Hasmenés
- Hányás
- Nagy kopasz foltok vagy sebek a szőrzeten és a bőrön
- Orrfolyás és szemváladékozás (pl. Macska influenza)
- A tünetek súlyosbodnak krónikus egészségi állapotban lévő macskáknál, vagy a betegségből való kilábalás lassú (a stressz befolyásolhatja a macska immunrendszerét és a betegség elleni küzdelem képességét)
- Nem élelmiszer jellegű termékek, például műanyag vagy gyapjú fogyasztása
- Rossz étvágy vagy a normálnál kevesebb étkezés
- Letargikusnak látszik és többet alszik, mint máskor
- Túlzott evés és / vagy ivás
- Hirtelen fogyás vagy súlygyarapodás
- Rossz a szőr állapota
- Nem megy olyan gyakran WC-re, mint általában (széklet és / vagy vizelet)
- Gyakori erőlködés, fájdalmas vizelés, vér a vizeletben (pl. Hólyaghurut)
- Túlzott nyávogás
- Állandó éberség és ugrás minden hirtelen hangra vagy mozdulatra
Ha ilyen tüneteket tapasztalsz kedvencednél, szükségessé válhat nyugtató, stresszoldó készítmények alkalmazása. Amennyiben előre tudod, hogy stresszhatás éri majd az állatot, úgy előre fel tudod készíteni, a várható stresszfaktor megjelenése előtt. Ettől Ő nyugodtabb lesz, a stresszhelyzet kevésbé fogja megviselni.