A nőivarú görények ivarérése többnyire a születésüket követő év telének végén, tavaszán történik meg. A természetben ilyenkor a hímek „teszik a dolgukat” megtörténik a párzás és a nőstények többnyire vemhesülnek.
De mi történik, ha nincsen hím a közelben?
A görény ún. provokált ovulációs állat, ez azt jelenti, hogy maga a párzás váltja ki a peteleválást. Párzás híján elmarad az ovuláció és tartósan fennmarad az ivarzási állapot. Ez az állapot tartósan magas ösztrogén szintet jelent az állat számára.
A tartósan fennmaradó, magas ösztrogén szint súlyos csontvelő károsodást indít el, csökken a vörösvérsejtek és a vérlemezkék termelődése. Néhány hét alatt súlyos vérszegénység alakulhat ki és fokozódik a vérzékenységi hajlam is. Az esetek többségében jellegzetes szőrhiány is kialakul az állatok farkán, és a combok külső felszínén. Állatorvosi beavatkozás nélkül ezek a görik sajnos többnyire elpusztulnak.
Mi a megoldás?
Ha nem szeretnél kis göriket, akkor mindenképpen javasolt kedvenced ivartalanítása, amely végleges megoldást jelent a problémára.
Van egy alternatív megoldás, amely műtét nélkül is megoldja a problémát- ez pedig a hormon implantátum. Az állatorvos által beadott implantátum hosszú időre blokkolja a nemi hormonok termelődését a szervezetben. Jó tudni azonban, hogy ez nem jelent végleges megoldást, a hatás elmúltával (ami egy-két év is lehet) újra jelentkeznek a tüzelési tünetek kedvencednél.
És mi a helyzet a hímekkel?
Nos, más okok miatt, de náluk is javasolt az ivartalanítás. Ivaros hímeknél előfordulhat a prosztata megnagyobbodása, amely akár vizeletürítést is megakadályozhatja.
Az ivartalanítás csökkenti a hímek agresszivitását, kezesebbé, könnyebben kezelhetővé válnak- nem utolsó sorban jelentősen csökken a hímekre jellemző nem túl kellemes szag is.
Szerző: Dr. Zöldi Tamás