Háziállataink között a hallójárat-gyulladás nagyon gyakori, szinte „népbetegségnek” számít. A kiváltó okok különbözősége ellenére a tünetek meglehetősen hasonlóak.
Fejrázás, a fültőtájék gyakori vakargatása esetleg a fülkagyló kijáratánál megjelenő kellemetlen szagú váladék hívják fel a figyelmet arra, hogy kedvencünk fülével valami baj van.
A lógó fülkagylóval rendelkező kutyafajták (pl. spániel, uszkár), továbbá a szőrzettel borított hallójáratú ebek (pl. puli, bobtail) hajlamosabbak a hallójárat-gyulladásra. A kiváltó okok sokfélék lehetnek, leggyakrabban különböző gombák és baktériumok, ritkábban paraziták (rühatka) esetleg allergiás okok játszanak szerepet a gyulladás kialakításában. Nyári időszakban a kutyások esküdt ellensége, a toklász is gyakran bejut a kutyák fülébe, hirtelen jelentkező, heves fejrázást okozva.
Mi a teendőnk, ha ebünkön a fenti tüneteket észleljük?
Lehetőleg minél előbb forduljunk állatorvoshoz, aki megfelelő műszer (otoszkóp, CCD kamera) segítségével belenéz a kutyus fülébe és megállapítja mi a baj. Nem érdemes kísérletezni az otthoni kezeléssel, legtöbbször csak időt veszítünk és késleltetjük az állat gyógyulását.
Az állatorvos tevékenysége is csak úgy lesz eredményes, ha a megfelelő diagnózis felállítása után célzott kezelést kezd el, pl. eltávolítja a fülbe került toklászt vagy atkák észlelése esetén megfelelő atkaellenes készítményt rendel. Makacs, elhúzódó esetekben szükségessé válhat a fülváladék mikrobiológiai vizsgálata, hogy pontosan tudjuk, milyen kórokozóval állunk szemben és milyen gyógyszerre van szükség.
Ritkán az állatban zajló allergiás reakció egyetlen megnyilvánulási formája a hallójárat-gyulladás, amely rendszerint nehezen kezelhető, lassú lefolyású. Az allergiás háttér kiderítése sokszor nem egyszerű, nagy szakértelmet igénylő állatorvosi feladat.
A betegség macskák között sem ismeretlen, bár ritkábban fordul elő. Az okok között leggyakoribb a parazitás eredetű hallójárat-gyulladás, amelyet a fülben élősködő, nagyítóval látható atkák okoznak. A tünetek hasonlóak, mint kutyákban- fejrázás, gyakori fülvakarás alakul ki, a hallójáratban nagy mennyiségű feketésbarna, mákszemre emlékeztető tartalom, halmozódik fel. Az atkák csak a macskák fülében élősködnek, más állatfajra és az emberre veszélytelenek. Meglehetősen makacs élőlények, kiirtásuk a cica füléből általában csak többszöri, ismételt kezeléssel és kitartó fülcseppezéssel lehetséges.