06 30 532 2651 (H-P: 9-19, SZ: 9-12, V: 16-19) info@petcare.hu

Kutyák és macskák emésztési zavarai

Olvasási idő: 3 perc

Az emésztési problémák gyakoriak a kutyák és macskák körében, ezek nemcsak a közérzetet rontják, hanem hosszú távon az egészséget is veszélyeztethetik. Ebben a cikkben áttekintjük a leggyakoribb emésztési zavarokat, azok okait, és azt is, hogy mit tehetnek a gazdik a megelőzés és kezelés érdekében.

 

Gyakori emésztési problémák kutyáknál és macskáknál

• Hasmenés: A hasmenés gyakori tünete az emésztési zavaroknak, oka lehet, például ételérzékenység, bakteriális vagy vírusos fertőzések, paraziták, hirtelen étrendváltás, stressz, vagy akár túlzott táplálékbevitel is.

• Székrekedés: Az elégtelen folyadékbevitel, alacsony rosttartalmú étrend, mozgáshiány vagy bizonyos gyógyszerek szedése is okozhat székrekedést. Idősebb állatoknál és mozgásszegény életmódot folytató kedvenceknél gyakrabban fordul elő.

• Hányás: A hányás sokszor a gyomor-bél traktus irritációjára utalhat, amit például túl gyors evés, bizonyos ételek fogyasztása, fertőzések vagy ételallergiák okozhatnak. Esetenként idegen testek lenyelése is hányáshoz vezethet.

• Ételintolerancia és allergiák: Az ételintolerancia és allergiák gyakran emésztési problémákban nyilvánulnak meg, például hasmenés, hányás, puffadás és bőrproblémák formájában. Bizonyos összetevők, mint a gabonák, tejtermékek vagy bizonyos fehérjeforrások (például csirke) kiválthatják ezeket a reakciókat.

• Puffadás és bélgázok: A puffadás gyakran a rossz minőségű vagy nehezen emészthető táplálékok, túlzott levegőnyelés, vagy a nem megfelelő emésztés következménye lehet. Kutyáknál különösen veszélyes a súlyos puffadás, amely a gyomor csavarodásához vezethet. Hasznos lehet egy habzsolásgátló tál beszerzése, a mohó evés közben nyelt nagy mennyiségű levegő puffadást okoz.

dog eating from a slow feeder bowl

 

Az emésztési problémák lehetséges okai

Helytelen táplálkozás: A rossz minőségű, nehezen emészthető, túl zsíros/ fűszeres ételek könnyen emésztési problémákhoz vezethetnek. Ezenkívül a hirtelen étrendváltás is okozhat gyomorpanaszokat.

Ételérzékenység és allergiák: egyes összetevők, például bizonyos fehérjeforrások, gabonák vagy mesterséges adalékok intoleranciát vagy allergiás reakciókat válthatnak ki.

Paraziták: A bélférgek és más paraziták irritálhatják a gyomor-bél rendszert, és hasmenést, hányást vagy étvágytalanságot is okozhatnak.

Stressz: Az állatok stresszhelyzetekben (például költözés, új családtag érkezése, állatorvosi látogatás/utazás) hajlamosak emésztési problémákra. A stressz befolyásolja az emésztőrendszer működését, és hasmenést vagy hányást eredményezhet. Hasznos lehet előre tervezni nyugtató hatású készítményekkel, pl. CBD olaj vagy Calmatonin, cicáknak Feliway nyugtató feromonos párologtató.

Életkor és egészségi állapot: Az idősebb vagy beteg állatok emésztőrendszere érzékenyebb lehet, és gyakrabban szenvedhetnek emésztési zavaroktól – ez kiküszöbölhető az életkornak megfelelő etetéssel, a senior tápok ennek megfelelően vannak kifejlesztve.

 

Megoldási lehetőségek és kezelési tippek gazdiknak

• Megfelelő étrend: A kutyák és macskák egészséges emésztése érdekében fontos a jó minőségű, kiegyensúlyozott étrend. Ha kedvencünk emésztési problémákkal küzd, érdemes könnyen emészthető, hipoallergén tápot választani. Az érzékeny emésztésű állatok számára készült tápok gyakran mentesek a gabonáktól, mesterséges adalékoktól, és tartalmaznak prebiotikumokat vagy probiotikumokat a bélflóra támogatására – minél kevesebb, természetes összetevőből áll egy táp, annál jobb.

• Fokozatos étrendváltás: Ha új táplálékra térünk át, azt fokozatosan, több nap alatt tegyük, hogy az állat emésztőrendszere alkalmazkodni tudjon az új ételekhez. Kezdjük a régi táp kis részének lecserélésével az újra, majd fokozatosan növeljük az új táp arányát.

• Gyakori, kisebb étkezések: Az érzékeny emésztésű kutyáknál és macskáknál hasznos lehet a napi étkezések számának növelése, de kisebb adagokban. Ez segít csökkenteni a gyomor terhelését és stabilizálja az emésztést.

• Rendszeres féreghajtás: A bélparaziták megelőzése és kezelése érdekében fontos a rendszeres féreghajtás. Konzultáljunk állatorvossal a megfelelő féreghajtó programról.

• Stresszkezelés: Próbáljuk minimalizálni a stresszt a mindennapokban. Biztosítsunk kedvencünknek nyugodt, biztonságos környezetet, különösen stresszes helyzetekben, például utazáskor vagy állatorvosi látogatáskor.

• Állatorvosi konzultáció: Ha kedvencünk emésztési problémái tartósak vagy súlyosak, mindenképpen forduljunk állatorvoshoz. Az állatorvos segít azonosítani az emésztési zavarok pontos okát, és a megfelelő kezelést javasolja.

 

Nézzen szét termékeink között!

Szeretné beszerezni kedvencének a legjobb minőségű eledelt vagy táplálékkiegészítőt?

Természetesen!