Egy műtéti beavatkozás komoly megterhelést jelent az állatok szervezete számára, a lábadozás időszakában gazdiként sokat segíthetsz neki!
Természetesen más terhelést jelent a betegnek egy pár perces testfelületi műtét, mint egy csonttörés ellátása vagy egy hasüregi beavatkozás. Műtét után a pácienseket minden esetben fájdalom csillapítókkal és szükség esetén egyéb gyógyszerekkel is ellátják a műtét utáni időszakban.
Van néhány dolog, amivel elősegíthetjük, hogy kutyusunk/cicánk minél előbb lábra álljon, és elkerülhetjük, hogy esetleg állapota tovább romoljon.
Ebben az időszakban nagyon fontos a megfelelő táplálás, hiszen a műtét által megviselt szervezetnek vissza kell nyernie a korábbi állapotát. Az állatorvos a végzett műtét típusától függően fog tanácsot adni az etetés legmegfelelőbb módjáról.
A betegség/beavatkozás alatt megváltozik a szervezet tápanyagszükséglete, rendszerint csökken az állat étvágya. Szervezetét viszont a betegség alatt is el kell látni fehérjékkel, vitaminokkal és ásványi anyagokkal és nagy figyelmet kell fordítani a folyadékháztartásra!
- nem ehet túl zsíros vagy nehezen emészthető táplálékokat
- mindig legyen előtte víz!
Műtét után a magas energiatartalmú étrend ajánlott, amivel hatékonyan biztosíthatja a szükséges energiát az állat számára anélkül, hogy annak nagy mennyiségű eledelt kellene elfogyasztania – ezáltal kímélve emésztőrendszerét a felesleges terheléstől (puha állagú élelem: paszta, beáztatott száraztáp, konzerv/alutasakos nedvestáp).
A gyógyulás időszakában különösen fontos, hogy az állat jó minőségű táplálékot fogyasszon (lehetőleg több részletben, kis adagokban), emellett vannak táplálék kiegészítők, amelyek bizonyos esetekben segítik a gyorsabb felépülést és megrövidíthetik a kellemetlen lábadozás idejét.